ASML stoot Applied van troon

Paul van Gerven
13 maart 2012

ASML klom vorig jaar naar de eerste plaats in VLSI Research‘ ranglijst van grootste chipmachinebouwers. Met een omzet van 7,9 miljard dollar drukten de Veldhovenaren Applied Materials (omzet: 7,4 miljard dollar) naar de tweede plaats. Het is voor het eerst sinds 1992 dat de Amerikanen best of the rest zijn.

Top tien chipmachinebouwers 2011, naar omzet in miljoen dollar
RangBedrijf200920102011Groei 2011/2010 (%)
1ASML2267,95973,17877,132
2Applied Materials3507,97284,07437,82
3Tokyo Electron2323,75261,36203,318
4KLA-Tencor1316,12431,73106,228
5Lam Research1198,03004,62804,1-7
6Dainippon Screen887,11727,32104,922
7Nikon1342,31517,31645,58
8Advantest4301134,21446,728
9ASM International693,91416,31443,02
10Novellus581,91316,71318,70

Rampjaar 2009 is allang weer vergeten. Bron: VLSI Research

De plaatsverwisseling is een weerspiegeling van een ongelijk verdeelde halfgeleidermachinemarkt. Met 32 procent zag het lithosegment gezonde omzetgroei, terwijl de rest zich met gemiddeld 5 procent tevreden moest stellen. Applied kwam zelfs niet verder dan 2 procent groei. Over de hele linie spendeerden chipmakers gemiddeld 13 procent meer aan toestellen.

ASML liep opnieuw uit op rivaal Nikon, dat 8 procent omzetgroei boekte.

Techwatch Books: Fortunes of High Tech